Botki – jaka jest ich historia?

Jakie buty ubrać na kolację Wigilijną?
26 listopada 2018
Buty na sylwestra – wyróżnij się stylizacją
24 grudnia 2018

Kobiety je uwielbiają. Wygodne, eleganckie i odpowiednie na każdą okazję. Botki pasują do wszystkich stylizacji. ponadto są podstawą garderoby. Dodatkowo nigdy się nie nudzą, bo co sezon ulegają kolejnym metamorfozom. Jak to się stało, że zawładnęły światem butów oraz pokochało je tak wiele pań? I kto nosił botki jako pierwszy?

Początki historii botków

Niskie, wysokie, zdobione lub nie. Dzisiaj botki to jeden z najpopularniejszych rodzajów butów. Jego historia jest bardzo długa, a sam typ obuwia przechodził liczne przemiany. Początki nie były tak oczywiste. Do około 1820 roku kobiety nosiły na co dzień głównie płaskie i miękkie pantofle. Około dziesięciu lat później buty damskie przeszły metamorfozę. Od tego czasu sięgały do wysokości kostki lub tuż nad nią. Dla utrzymania wrażenia delikatności były one wąsko zakończone. Dzięki temu stopa sprawiała wrażenie bardzo smukłej. Co więcej pierwsze botki były sznurowane z boku, żeby zapewnić stabilność nodze. Obuwie takie wykonywano wtedy z miękkich tkanin czy jedwabiu.

Ta modyfikacja w sposobie sznurowania botków spotkała się z bardzo dużą przychylnością. Buty te stały się bardzo popularne i nazwano je „Adelaides” po żonie panującego wtedy króla Williama IV. Miały on podkreślać delikatne kontury kobiecej stopy, a zakrywając kostkę, minimalizować wszelkie pokusy cielesne. Skutek najczęściej był jednak odwrotny. Botki stawały się delikatnym przedłużeniem stopy i sprawiały, że każda z pań wyglądała jeszcze subtelniej oraz wrażliwiej.

Droga do powstania współcześnie znanych botków była bardzo długa. Z czasem te jedwabne obuwie zaczęto ozdabiać różnego rodzaju haftami i wykończeniami z metalicznej nici. Niektóre miały zabawne wycięcia, przez które widać było kolorowe pończochy. Z kolei, żeby bardziej uwypuklić i odsłonić kształtne kostki, zaczęto zastępować sznurowania delikatnymi guziczkami. W połowie XIX wieku przejęły one modę i tworzono buty głównie z guzikami, a w dodatku do łask powróciły obcasy.

Botki na dworze wiktoriańskim

Wielkim przełomem okazał się rok 1837, kiedy to odkryto wulkanizowany kauczuk. Umożliwiło to producentom obuwia stworzenie elastycznego buta z klinem dla królowej Wiktorii. Mówi się, że to ona nosiła jako pierwsza botki. Obuwie to  podbiło serca kobiet, ponieważ było solidnie wykonane, można było je zakładać wiele razy i odpowiadało wymagającemu stylowi życia wiktoriańskich dam. Moda zaczęła przybierać na sile oraz opanowała Zachód aż do wybuchu pierwszej wojny światowej.

Botki te były dopasowanymi, sznurowanymi butami na mocnej i wodoszczelnej podeszwie. Początkowo projektowane były zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Książę Albert tak bardzo je polubił, że cała rodzina królewska weszła w ich posiadanie. Kobiety coraz chętniej je zakładały, pokazując swoją zdecydowaną postawę wobec świata oraz zmian w nim zachodzących. Jednak botki nie przypominały jedynie militarnych, kauczukowych i stabilnych butów. XIX wiek to czas zdominowany przez taniec i fantazję. Z tego powodu botki były bardzo często ozdabiane różnorodnymi wzorami, niekiedy były kolorowe czy wręcz pstrokate. Odzwierciedlało to szalone życie dworskie tamtych czasów.

Dziś botki są jednym z najpopularniejszych rodzajów obuwia. Są bardzo wygodne, praktyczne, uniwersalne, ponieważ każdy sezon przynosi nowe modne modele, które kradną serca wszystkich pań. Jednocześnie pasują do każdej stylizacji, wielokrotnie zmieniając prosty strój w bardzo ciekawy i oryginalny zestaw.